""
sanofi-aventis
""
ikona-aktivis zaujímavosti
ryby

Ryby

Ryby sú dnes v kuchyni pomerne zaznávané, i keď sú veľmi kvalitnou obmenou jedálnička – samozrejme, keď vieme, ako ich pripraviť. Možno sa aj vďaka nasledujúcim tipom na jednotlivé druhy prípravy rýb stane ryba pravidelnou súčasťou vášho rodinného menu.

Varené ryby

Varené ryby sú najlepšie stráviteľné, a preto sa často používajú na diétnu stravu. Celé alebo na porcie nakrájané ryby vkladáme do vriacej, osolenej a mierne okyslenej vody, aby mäso dobre zatuhlo. Na okyslenie použijeme buď ocot, alebo citrónovú šťavu. Rybu nemusíme variť len vo vode, ale i v zeleninovom vývare, mlieku alebo v pive. Na varenie nepoužívame mnoho tekutiny, aby sme obmedzili vylúhovanie chuťových látok z ryby. Ak je to nutné, na doliatie použijeme vždy vriacu tekutinu. Ryby nevaríme príliš prudko. Najlepšie je vyvariť korenie a požadované prísady v tekutine, a až potom ich použiť na samo varenie ryby. Nekoreníme príliš, aby sme neprekryli chuť rýb. Ak varíme rybu vcelku, je dobré ju zabaliť do gázy alebo jemného obrúska, aby sa nerozpadla. Správne uvarenú rybu ľahko prepichneme špajľou za hlavou až k chrbtici. Porciovaná ryba sa varí podľa veľkosti porcií 10 – 20 minút. Na túto úpravu sa hodia všetky druhy rýb.

Dusené ryby

Dusené ryby, rovnako ako varené, sa hodia na diétnu stravu. Chuťovo sú však výraznejšie než ryby varené. Pri dusení je pokrm upravovaný pôsobením tepla dodávaného prostredníctvom malého množstva tekutiny, pary a tuku v uzavretej nádobe, pričom teplota nemá presiahnuť 100 °C. Ako tekutinu môžeme použiť vodu alebo víno, ako tuk používame najlepšie kvalitný olej alebo maslo. Dusenú rybu počas prípravy obraciame a podlievame vydusenou šťavou alebo aj vývarom, vínom, mliekom a pod. Tekutina na podlievanie musí byť vždy vopred dostatočne ohriata.

Pečené ryby

Pri pečení upravujeme rybu pôsobením priameho tepla. Piecť môžeme na panvici, v rúre, na rošte, na grile nebo na ražni. Teploty na pečenie sa pohybujú v rozmedzí 180 °C až 250 °C. Pri pečení sa na povrchu rybieho mäsa utvorí kôrka zo zrazených bielkovín, ktorá bráni úniku biologických a aromatických látok.
Zo začiatku pečieme prudko a dopekáme pozvoľna za častého podlievania, aby mäso zostalo šťavnaté. Počas pečenia rybu obraciame.
Často pečieme v obale, ktorý obmedzuje priamy vplyv tepla na rybie mäso a pomáha zachovať chuť a vôňu. Najčastejšie sa používa alobal alebo pergamenový papier.
Špeciálnou prípravou pečených rýb je príprava na rošte alebo na ražni. Gratinovanie je zapekanie porcií rýb zaliatych alebo pokrytých rôznymi omáčkami alebo prísadami. Môžu to byž husté bešamelové omáčky, plátky syra alebo rôzne krémy.

Smažené ryby

Smažené ryby patria medzi najobľúbenejšie, i keď najhoršie stráviteľné. Ryby na smaženie obaľujeme alebo namáčame do rôznych obalov, ktoré po osmažení vytvoria na povrchu chrumkavú kôrku.
Obalené ryby smažíme v tuku rozpálenom na 160 °C až 180 °C. Smaženie trvá podľa veľkosti porcií 8 – 12 minút. Smažiť môžeme aj v rúre.

""
""
logo sanofi aventis
O projekte | Právne aspekty | Posledná aktualizácia 29.04.2011 | Designed By DuoMedia